Zachránit život můžete i Vy!

Respektive Váš čtyřnohý kamarád…

Jak? Snadno, může se stát dárcem krve.

Stejně tak, jako lidé dávají krev, tak existují i zvířecí dárci krve. Sice na to nejsou specializovaná pracoviště, kde se ve velkém odebírá krev, která by se poté rozvážela do veterinárních ordinací, ale každá veterina má svůj „seznam“ chlupáčů, kterým v případech nouze volá.

Takovým případem nouze může být třeba úraz, při kterém pes nebo kočka ztratí velké množství krve, nebo operace – klasickým případem jsou nádory na slezině, které když prasknou, může dojít k velkým ztrátám krve do dutiny břišní, ale i různá chronická onemocnění, při kterých dochází k nedostatečné tvorbě krevních buněk.

Jak takový odběr probíhá? Vždy jsou dvě možnosti, krev se odebírá do vaku z přední packy, nebo krční žíly. Místo odběru závisí hlavně na povaze a temperamentu pejska. Ve velmi akutních případech, kdy je problém rychle sehnat hodného dárce, je možné pejska i lehce sedovat.

Jak vypadá ideální dárce? Stejně jako u lidí – vysoký, statný atlet v nejlepších letech :)

Ale vážně, psí dárce by měl mít alespoň 30kg, měl by být hodný, snadno manipulovatelný a bez stresu a boje vydržet odběr krve, který v případě odběru z packy může trvat i několik minut. Z krku je to podstatně rychlejší, ovšem psíkům (občas i majitelům) se to hůře vysvětluje. Ideálně samec, nebo fena, která je kastrovaná, nebo alespoň neměla štěňata. Takových ale bohužel moc není, a tak se odebírají i pejsci menší. Odebírá se maximálně 500g krve.

Kočičí dárce by měl mít alespoň 5kg. U koček se většina odběrů provádí z krku a v sedaci. Pokud jste někdy byli s kočkou na veterině, asi chápete :). Odebírá se cca 5-20ml krve – dle velikosti pacienta, který krev zrovna potřebuje. Kočičí krev se, na rozdíl od psí, neuchovává pro případ nouze, ale odebírá se vždy cíleně pro daného pacienta.

Zvířátka po odběru krve mohou být chvíli unavenější, ačkoliv majitelé pravidelných dárců toto zásadně vyvracejí :) Jako kompenzace na chlupáče vždy čeká energetická konzerva a hromada piškotů!

Tímto bychom Vás tedy rádi poprosili, abyste to s těmi svými chlupatými zlatíčky u večeře probrali a pokud svolí, náš seznam dárců o ně velmi rádi rozšíříme :)

 

Naším pravidelným dárcem (zhruba každé 2 měsíce) je například 4 letá, kastrovaná fenka Bezina, která váží 24kg.

 

 

 

Copyright © FamilyVET, 607 776 280, svobodova@familyvet.cz

OP WEB s.r.o. | Tvroba internetových stránek a eshopů