Torze a dilatace žaludku

Co je to dilatace a torze žaludku?

Jedná se o velmi nebezpečnou situaci, při které dojde k obtočení a převrácení koncové části žaludku, tzv. pyloru, kolem jeho vstupní části, kardie. Dojde tím k zaškrcení trávicí trubice a plyny, které v žaludku přirozeně vznikají trávicími procesy, nemohou odcházet dál do střev. Současně také dojde k uskřinutí cév a normální přívod i odvod krve je výrazně narušen. Výsledkem je extrémně nafouknutý žaludek s poškozeným krevním zásobováním. Součinností těchto dvou hlavních mechanismů potom dojde k odumření žaludeční stěny a jejímu prasknutí. Ve většině případů ale zvíře umírá již dříve v důsledku oběhového šoku a celkové zánětlivé odpovědi organismu. Ne vždy se povede pacienta zachránit, někdy jsou už procesy příliš mnoho rozvinuté a poškození nevratná; následná péče u těch, kteří bezprostředně po operaci přežijí, je velmi náročná a nezřídka marná.

Toto onemocnění postihuje zejména psy větších plemen, obzvláště pak ty s hlubokým hrudníkem, jako je například dobrman, irský vlkodav, německý ovčák, německá doga atd. Není ale pravidlem, že jiné pejsky tento problém nepostihne.

Řešení je pouze chirurgické a spočívá v obnovení původní, fyziologické, polohy orgánů a případné resekce, tedy odstranění odumřelých částí.

Prevence

Pokud se pacient úspěšně zotaví ze zákroku, riziko opětovného otočení žaludku by mu nemělo hrozit. Standardně se totiž žaludek po repozici přišívá k břišní stěně (gastropexe), aby se v budoucnu nemohl znovu obrátit. Neprovedení tohoto opatření se považuje za hrubou odbornou chybu.

Dobrou zprávou ale je, že existuje účinná prevence a vašeho mazlíka tak nemusí tyto trable nikdy potkat.

Běžně prováděným zákrokem je gastropexe, ono zmíněné přišití žaludku k břišní stěně. Většinou se provádí jako součást jiného chirurgického zákroku, například kastrace. Málokdy se bohužel provádí samostatně, protože majitelům se nechce dávat jejich pejska „řezat“ kvůli „pouhé“ prevenci, což je zrovna v tomto případě veliká chyba, vzhledem k závažnosti tohoto onemocnění.

U nás nabízíme provedení tohoto zákroku laparoskopicky. To znamená, že do břišní dutiny zavedeme tři trubičky o průměru 1 centimetr, jimi zavedeme pracovní nástroje a kameru, bez nutnosti otevření břišní dutiny, a pak přišijeme žaludek ke stěně. Toto řešení je velmi šetrné k pacientovi a je stejně spolehlivé jako tradiční otevřená metoda.

 

Žaludek a trávicí trakt psa:                                 zdravý pes                                                                                          torze žaludku

 

 

RTG snímek psa, který má torzi žaludku:

 

A comparison of laparoscopic and belt-loop gastropexy in dogs.

Wilson ER, Henderson RA, Montgomery RD, Kincaid SA, Wright JC, Hanson RR.

Vet Surg. 1996 May-Jun;25(3):221-7.

A laparoscopic-sutured gastropexy technique in dogs: mechanical and functional evaluation.

Mathon DH1, Dossin O, Palierne S, Cremoux M, Rodriguez H, Meynaud-Collard P, Steiner JM, Suchodolski JS, Lefebvre HP, Autefage A.

Vet Surg. 2009 Dec;38(8):967-74.

Prospective evaluation of two intracorporeally sutured prophylactic laparoscopic gastropexy techniques compared with laparoscopic-assisted gastropexy in dogs.

Mayhew PD1, Brown DC.

Vet Surg. 2009 Aug;38(6):738-46.

Copyright © FamilyVET, 607 776 280, svobodova@familyvet.cz

OP WEB s.r.o. | Tvroba internetových stránek a eshopů