Otrava česnekem

Otrava česnekem - aneb jak to bylo s pejskem, který akutně sháněl dárce krve

 

Naši milí x-nozí příznivci,

dnes Vám přinášíme k zamyšlení příběh, ve kterém vystupuje reálný pes, kterého můžete v poslední době bohužel velice často potkat v naší ordinaci a i přes všechnu snahu naší i páníčků, ještě nemůžeme s jistotou říct, že má vyhráno bez následků.

Ale vraťme se na začátek.

Již nějakou dobu zpovzdálí sledujeme nové trendy ve výživě a antiparazitární péči psů a koček, které nabírají na stále větší oblíbenosti a absurdnosti zároveň. Většinou si o tom jen myslíme své a proti ničemu z toho veřejně nebojujeme, jen doporučujeme a ukazujeme majitelům, kteří mají zájem, i jiné možnosti.

V poslední době se to ale bohužel začíná zvrhávat na úkor zdraví našich svěřenců a na to už bychom se neradi JEN koukali.

Představujeme Vám tedy Miki (se souhlasem jejím i jejich páníčků), šest a půl roku starou fenku shih-tzu, která si žila spokojený a aktivní život. Asi před rokem a půl její páníčci na trhu objevili odčervovací přípravek na přírodní bázi, tedy bez chemie. Zajásali, přečetli si výborné recenze i doporučení, a protože by pro svou holčičku udělali první poslední, tak v nejlepší víře přípravek zakoupili a řídili se dle dávkování na obalu (Jeden až dva pamlsky denně, minimálně 2 týdny. Pro spolehlivou prevenci se doporučuje trvalé podávání.). Podávali tedy bez přestávky každý den asi tak ten rok a půl, aby byla jejich malá Miki v bezpečí před parazity a to dokonce bez nebezpečné chemie zatěžující její organismus. Byla by to krása, jenže...

Problém nastává v tom, že přípravek obsahuje česnek, který je pro psy a kočky silně toxický. Což by výrobce měl vědět, ale tady máme další jenže... Dnes si bohužel každý může doma na koleni "uvařit" potravní doplněk pro psy či kočky a vyrazit s ním na trh. Potravní doplňky pro mazlíčky žádným velkým kontrolám nepodléhají, a tak stačí mít nápad, možnost výroby, dobrou reklamu a už to frčí! Takže na trhu bohužel najdete spoustu věcí, které by se daly zařadit do kategorií od nevhodných až po nebezpečné.

Otrava česnekem, respektive sirnými sloučeninami metyl- a propenyl-cysteinsulfoxid, které obsahuje, způsobuje rozpad červených krvinek - anémii. Že jde o anémii způsobenou právě otravou česnekem, lze poznat jen z krevního nátěru, podle tzv. Heinzových tělísek, které se při ní vyskytují. Příznaky otravy se většinou objeví v závislosti na množství česneku, které zvíře snědlo. Může se projevit v rámci jednoho až několika dní, pokud je dávka vysoká (u psa stačí jednorázově 5g/kg, kočky jsou ještě 2-3x citlivější než psi). V případě Miki se ale jedná o otravu chronickou, vzniklou následkem dlouhodobého přijímání nízkých dávek jedu v potravě. Další příznaky kromě již zmíněné anemie jsou bohužel nespecifické - deprese, inapetence (nechutenství), tachypnoe (zrychlené dýchání), tachykardie (zrychlení srdeční frekvence nad fyziologickou mez), abdominální bolesti (bolest břicha) a průjem. Pokud se problém neodhalí včas, může nastat smrt v důsledku hypoxie (nedostatek kyslíku).

Chápeme, že pro své miláčky chcete to nejlepší a ideálně bez chemie, ale prosíme, než vyberete nějaký na trhu dostupný přírodní přípravek, třeba na odčervení, raději si třikrát přečtěte složení. Česnek není to jediné nevhodné, co se ve výrobcích pro zvířata ukrývá. A pokud BARFujete, dejte si pozor, jakými recepty se řídíte nebo inspirujete. Česnek se v nich vyskytuje bohužel velmi, velmi často, což je pro nás opravdu děsivé!

Chcete-li se vyhnout chemii, teď tedy myslím konkrétně klasickým tabletkám na odčervení, zvolte raději koprologické vyšetření trusu vašeho miláčka. To by Vám měla být schopna nabídnout každá veterinární ordinace, namísto česneku, který ve velkém finále neškodí ani tak těm červíkům, jako vašemu chlupáčovi a může ho stát i život...

Miki zatím statečně bojuje o ten svůj. Dostala transfuzi krve, za kterou moc děkuje svému hrdinovi, švýcarskému ovčákovi s příznačným jménem Hulk. Ten se ozval jako první na naši výzvu o dárci krve na FB a do pár minut byl u nás v ordinaci (ale děkujeme i všem ostatním, kteří  se přihlásili později). Bere hromadu léků, aby její organismus boj s "česnekovým démonem" vyhrál. Počet červených krvinek stoupá, ale léčba, kterou potřebuje, ani transfuze krve nikdy není jednoduchá věc bez následků.

Držme jí, prosím, společně palce a vyhněte se česneku u svých chlupáčů, ať nemáme zbytečně víc takových, jako je Miki...

 

Copyright © FamilyVET, 607 776 280, svobodova@familyvet.cz

OP WEB s.r.o. | Tvroba internetových stránek a eshopů